content top

Wykraczanie poza lokalne ograniczenia

Wykraczanie poza lokalne ograniczenia

Cóż może zrobić osoba przedsiębiorcza, twórcza, która urodzi się w biednej miejscowości? Pewnym rozwiązaniem jest biznes, ale nie taki zwykły. Dzięki internetowi możemy stać się bardziej globalni. Możemy wykroczyć poza przestrzeń. A dokładniej chodzi tu o naszą miejscowość. Jeżeli mamy talent umożliwiający nam świadczenie usług w innej miejscowości to możemy, o ile finanse nam pozwolą, założyć firmę, która będzie działać w internecie. I świadczyć usługi dla firm znajdujących się w innych miejscowościach. Ekonomia nie zna granic. A to plus. Szczególnie zważywszy pod uwagę na fakt, że inaczej ona wygląda w jednych rejonach, a inaczej w drugich. W obrębie jednego kraju może istnieć kilka światów ekonomicznych. Co ma wpływ na jakość życia, usług, firm które tam się lokują itp. Firma, która działa w internecie wykracza poza to ograniczenie. Można nawiązać ciekawe kontakty handlowe z całym światem. A w dogodnym momencie przenieść działalność do innej miejscowości. Gdzie się więcej dzieje i do której inwestorzy nie boją się przyjeżdżać.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Po przemianach ustrojowych

Po przemianach ustrojowych

Po pamiętnym roku 1989 nastąpiły w Polsce ogromne zmiany. Przejście z gospodarki centralnie sterowanej do wolnorynkowej, takiej jaka panuje na tzw. zachodzie. W każdym razie chodzi tu o gospodarkę znaną w większości krajów świata. Plusem jej jest to, że każdy może otworzyć własny biznes. Ale te przemiany bywały niekiedy zbyt gwałtowne. W niektórych rejonach upadła lokalna gospodarka. Tak, to prawda. Finanse lokalnych społeczności niekiedy bardzo ucierpiały. I choć można prowadzić własną działalność gospodarczą, w tych rejonach jest to na nic. Upadły wielkie zakłady, będące motorem napędowym tychże rejonów. Po cóż im więc zakładanie firm. Jeżeli ekonomia takiego regionu prezentuje się marnie, prowadzenie biznesu również nie jest najpewniejszym wyjściem. Własna firma może być źródłem ogromnej satysfakcji. Ale też i niemałego cierpienia. W regionie gospodarczo upadłym nie jest to najpewniejsze rozwiązanie. Oczywiście zależy od tego jaka branża, jakie kontakty itd. Przedsiębiorstwo, które wykroczy poza rejon ma szansę się przebić. Ale wiele firm jej nie ma.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Kieliszek na poprawę humoru

Kieliszek na poprawę humoru

Nie masz pomysłu na nic? Ogarnia Cię depresja i nie masz pomysłu na nic? Cóż, może trzeba się czegoś napić. I nie chodzi tutaj o herbatę albo sok. Chodzi o alkohol. Zagadka – co łączy biznes i alkohol? No właśnie. Na alkoholu można trochę zarobić. No, ładne trochę. Akurat ta branża trzyma się nieźle. Wiele jest sklepów monopolowych. Znajdziemy je w każdym mieście, każdej wiosce, a niekiedy nawet na każdym rogu. A co możemy zakupić? A co tylko zechcemy. Piwa, tanie wina, wódka, wina markowe, szampany, likiery i kto wie co jeszcze. Wszystko zależy od tego na co nam finanse pozwalają. Ale tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – tak biedny, jak i bogaty. W istocie – alkohol to coś, co czyni nas niezależnymi od czynników ekonomicznych. Bo jaka by ekonomia panująca w państwie nie była, sklepy monopolowe istniały, istnieją i istnieć będą. Firma monopolowa długo pobędzie na rynku. Pomimo tego, że handlowanie alkoholem to nie jest rzecz prosta. Wymaga ona odpowiedniej zgody. No i trzeba pamiętać o akcyzie i o tym, w jakiej dzielnicy otwieramy nasz sklep. Nie wszędzie jest bezpiecznie. Pomimo tych utrudnień przedsiębiorstwa z tej branże radzą sobie świetnie.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Przenikanie przez granice

Przenikanie przez granice

O ponadnarodowych korporacjach słyszeliście zapewne nieraz. Firmy z różnych dziedzin, które mają swoje oddziały również poza granicami państw, z których pochodzą. To prawda – biznes nie jest przywiązany do konkretnego państwa. Ta sfera działalności się przemieszcza. I tak możemy zobaczyć firmy z branże IT, hipermarkety, fabryki, call center, które siedziby mają za granicą, a działają u nas. Zatrudniają pracowników na terenie naszego kraju. A od czasu do czasu obywatele naszego państwa mogą wyjechać za granicę, do krajów macierzystych. Finanse mogą być tutaj czynnikiem kuszącym, wręcz decydującym. Tylko co nam się bardziej opłaci – a to już musimy sobie wykalkulować sami. Które z rozwiązań będzie lepsze – czy być tutaj i zarabiać tyle, że będzie nam się przyzwoicie żyło czy jechać za granicę. Tutaj zadecyduje ekonomia. Zresztą właśnie dlatego zagraniczna firma ma swój oddział u nas. Opłaca jej się to. Ale taka firma może coś wnieść do naszego kraju. Poznamy inne standardy i rozwiązania. A być może sami założymy swoją firmę.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Jak dbać o swoje finanse

Jak dbać o swoje finanse

Dbanie o swoje finanse to zawsze jest dość problematyczna kwestia. Każdy musi się o to sam w dużym stopniu po prostu zatroszczyć, gdyż ta umiejętność nie jest tak powszechnie znana, nie uczy się tego w szkole. Przekazywanie wiedzy dotyczącej finansów i ekonomii nie zawsze więc ma jakieś uzasadnienie, nie można do tego tak podejść, więc tak naprawdę nie zawsze będą to takie wydatki, które mogą być faktycznie dobrze ułożone. Trzeba do tego podchodzić racjonalnie i wiedzieć, na jakich warunkach można sobie te wydatki ułożyć. Dzięki temu możliwe będzie potem takie dokonywanie wyborów, by faktycznie każdy taki wydatek miał racjonalne uzasadnienie i wiedział każdy, jaki ma to sens. Jak można dobrze to wszystko sobie wydatkować i jak ułożyć, by te warunki były na tyle korzystne i miały przełożenie na to, jak do tego podchodzimy i byśmy wiedzieli, na jakich warunkach może być to ułożone. Nie zawsze taka widza jest powszechnie dostępna więc różne są z tego tytułu potem problemy, różne możliwości.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Jak planować budżet

Jak planować budżet

Budżet musi być zawsze racjonalnie planowany. Dlatego trzeba dobrze do tych kwestii podejść, niezależnie od tego, jaki to budżet, jakiego przedsiębiorstwa czy domu. Zawsze trzeba mieć w gotowości takie plany, które będą mogły to wszystko uzasadnić. Możliwe więc jest, by dobrze można było to wszystko sobie zaplanować i by te warunki faktycznie przemyślane. Najgorsze co można to brać kredyty na cele konsumpcyjne, na wakacyjne, na zakupy jakichś środków. Trzeba najpierw przemyśleć sobie jaki to ma sen, czy nie lepiej w przypadku tych przecież na ogół przewidywalnych wydatków, typu wakacje czy zakup akcesoriów do szkoły nie lepiej jest po prostu przez kilka miesięcy przed tym planowanym wydarzeniem po prostu zacząć na nie oszczędzać, odkładać pieniądze, które potem mogą się przydać. To może być faktycznie dużo lepsze i korzystniejsze niż w innych przypadkach, to może mieć lepsze uzasadnienie i mieć lepszy wpływ na podejmowane przez nas decyzje w tym względzie, trzeba więc to uzasadnić.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .
content top