content top

Zmiany, wahania, kursy

Zmiany, wahania, kursy

Biznes nie zna granic. Ale też nie lubi wahań. Chodzi tutaj o niestabilne sytuacje ekonomiczne i polityczne. W końcu jedno z drugim jest ściśle powiązane. W taki czy inne sposób. A w trosce o finanse naszego przedsiębiorstwa lepiej wybierać te rejony, w których jest stabilna sytuacja polityczna i gospodarcza. Rejony, w których panuje dobra koniunktura gospodarcza, i w których ludziom się dobrze żyje. Chyba, że chcemy ożywić biedny rejon. Jeżeli w biednym rejonie występują fachowcy z jakiejś branży to naturalnie możemy w niej ulokować swoją firmę. I nawet będziemy im mniej płacić. Niestety, rejony w których ekonomia jest słaba to nie są miejsca dobre do życia. Firma, która ma swoją siedzibę gdzie indziej może zarobić na takim rejonie. Zależy jednak w jakiej branży operuje. Poza tym, kiedy sytuacja na lokalnym rynku się pogorszy, takie przedsiębiorstwo zwija swoją działalność. I bez troski przenosi się w inne rejony. Na pensje mają też wpływ kursy walut. Przedsiębiorstwo z kraju będącego w strefie euro może swobodnie płacić w złotówkach. I nie ucierpi na tym, a wręcz przeciwnie.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Plusy wolnego rynku

Plusy wolnego rynku

W Polsce od pewnego czasu mamy gospodarkę wolnorynkową. Dawniej była gospodarka centralnie sterowana, ale ona poszła już w niebyt. A kluczowym elementem gospodarki wolnorynkowej jest biznes. A w szczególności własny. Istotny element transformacji ustrojowej to również transformacja formy działalności. Z mało efektywnego robotnika to prosperującego przedsiębiorcy. Warszawa wyrosła na centrum biznesu. Jest wiele rejonów, które skorzystały na przemianach. A finanse wielu przedsiębiorców pozwalają na to, aby dawać zatrudnienie robotnikom, urzędnikom, motorniczym, pracownikom służby zdrowia itp. Istotnym aspektem stałe się ekonomia, albowiem to od niej wszystko zależy. Wprawdzie dawniej też zależało, ale dawniej to towarzysze partyjni uchwalali co ma być, a przeciętny obywatel nie zawracał sobie tym głowy. Teraz jest inaczej. Szczególnie jeśli chcemy, aby nasza firma prosperowała. I choć właściciel lokalu gastronomicznego nie musi się interesować sytuacją na giełdzie, to jednak sytuacja jest dziś zupełnie inna niż kiedyś.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Zasoby naturalne a gospodarka

Zasoby naturalne a gospodarka

Jak i gdzie prowadzić biznes. I jaki? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Generalnie panuje taka dziwna zależność. W bogatych regionach bezpieczniej jest zakładać firmę. A zwłaszcza tę innowacyjną. W biednych rejonach jest ciężej. I może lepiej firmy nie zakładać. Ludzie nie mają pieniędzy, jest przestępczość. Na warunki do prowadzenia działalności gospodarczej wpływ mają między innymi finanse państwa. No dobrze, ale od czego one zależą? Od wielu czynników, a jednym z nich są zasoby naturalne. Ropa naftowa, gaz ziemny oraz inne środki. Takie państwo może je wykorzystywać do produkcji energii na swoim terenie, a część z nich eksportować gdzie indziej. Są kraje, których ekonomia w znacznym stopniu zależy od eksportu tych surowców. Jednym z nich jest Rosja. Zresztą Polska korzysta z Rosyjskiego gazu. Cóż, firma Gazprom dobrze sobie prosperuje. W takim kraju firmy energetyczne będą dobrze prosperować. Firmy te będą miały powiązania z Państwem. A na takich kontraktach można sporo zarobić.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Stabilność polityczna i ekonomia

Stabilność polityczna i ekonomia

O tym, że polityka i gospodarka to przenikające się sfery mówić wcale nie trzeba. Często słyszy się o tym, że polityka fiskalna jest zła, że są wysokie podatki i mało czytelne przepisy. To wszystko powoduje, że biznes natrafia na trudności. Ale na tym nie koniec. Pozostaje jeszcze kwestia stabilizacji politycznej. W krajach, w których sytuacja polityczna jest niepewna, w których co chwila zmienia się władza, a nastroje są negatywne nie ma dobrego klimatu dla biznesu. A finanse niejednego przedsiębiorstwa mogą w takim kraju poważnie ucierpieć. I należy to wziąć pod uwagę. Poza tym kraje niestabilne politycznie to zwykle te kraje, w których ekonomia jest słaba. Stanowi to swoiste błędne koło. Słaba gospodarka powoduje, że w kraju pojawiają się złe nastroje. A to z kolei powoduje, że władzy patrzy się na ręce. Ludzie są nieufni. A to powoduje, że ciężko jest prowadzić firmę w takim kraju. Jak firma ma prosperować w kraju, w którym ludzie są biedny, niezadowoleni, a władza i przepisy mogą się w każdej chwili zmienić?

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Wprowadzić czy nie wprowadzić

Wprowadzić czy nie wprowadzić

Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Taką decyzję podjęliśmy jako społeczeństwo w drodze referendum. Wiąże się to z wieloma zmianami i rozwojem zagranicznych kontaktów gospodarczych. Biznes przenika kraje wspólnoty europejskiej. I tutaj pojawia się pewne kwestia. Co z Euro? Chodzi tutaj o walutę, która jest popularna w Unii Europejskiej. Czy wprowadzanie Euro będzie miało korzystny wpływ na nasze finanse, czy też niekoniecznie? Jedni utrzymują, że na tym tylko zyskamy, podczas gdy inni twierdzą, że wręcz przeciwnie. Jaka jest prawda? Prawda leży gdzieś pośrodku. Wprowadzenie Euro ułatwi wymianę handlową – będzie jedna waluta na terenie całej Unii Europejskiej. A ponieważ ekonomia krajów, w których euro jest główną walutą jest stabilna, to kurs Euro będzie raczej stabilny. Nie wspominając o tym, że jest to silna waluta. Firma operująca w strefie euro będzie miała pewne ułatwienia. Będzie używać tej samej waluty co kraje zachodnioeuropejskie. Ale gorzej z tymi wschodnioeuropejskimi – dla nich towary od tej firmy mogą być zbyt drogie.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Te kursy walut

Te kursy walut

Jak to jest, że kiedy w Polsce coś kosztuje 20 dolarów to jest to tanio, a na wschód od Polski to już spora cena? A z kolei w Niemczech te 20 dolarów to jest nic. Odpowiedzią są kursy walut. Warto o tym pamiętać zakładając biznes. Chodzi tutaj o wymianę międzynarodową. Te dolary, euro, franki, złotówki – każde z nich ma inny kurs. Kursy walut się zmieniają, ale można przyjąć pewne przykładowe wartości. Dolar jest obecnie wart 3,7 złotego. Euro to 4 złote. Ma to istotne znaczenie przy międzynarodowych transakcjach. A co więcej ma to wpływ na nasze finanse. Kurs waluty jest zależny od tego, jaka jest ekonomia w konkretnym państwie. Jeżeli gospodarka rośnie to zwiększa się liczba transakcji międzynarodowych, rośnie popyt na walutę, a tym samym staje się ona droższa. Istotne znaczenie ma też inflacja. A ta z kolei związana jest z drukowaniem pieniędzy. Pieniądze muszą mieć pokrycie w tym, co się na terenie danego kraju wytwarza. W każdym razie jeżeli chcemy, aby nasza firma handlowała z zagranicą to musimy o tym pamiętać.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .
content top