content top

Gdzie zakładać biznes?

Gdzie zakładać biznes?

Marzy nam się prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Mamy nawet pewien pomysł. Ale pozostaje ustalenie pewnych czynników. Miejsce i branża mają znaczenie. Czy w naszej miejscowości istnieje zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi? A przede wszystkim czy ta miejscowość to dobre miejsce, aby założyć w nim własny biznes? Niestety, zanim otworzymy własną firmę musimy sprawdzić, jakie w danej miejscowości panują warunki do prowadzenia biznesu. Zwykle jest tak, że w biednych rejonach działają firmy takie jak hipermarkety, sklepy spożywcze, monopolowe itp. Finanse, jakimi dysponuje lokalna społeczność są jakie są. Więc nie oczekujmy, że rzucą się oni na usługi jubilerskie, zaawansowane rozwiązania IT i tym podobne. Jeżeli ekonomia danego rejonu prezentuje się słabo, to może nie warto lokować w nim swojej firmy? I tak powstaje błędne koło. Ale firma musi jakoś prosperować. Jeżeli nasze przedsiębiorstwo ma odnogę w większej miejscowości to w porządku. A jeżeli nie – no to może lepiej przeprowadzić się do bogatszej miejscowości.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Biznes i windykacja

Biznes i windykacja

Biznes to rozwiązanie dla odważnych. Odważnych, a zarazem rozważnych i doskonale wiedzących czego chcą. Świadczy o tym fakt, że gałęzią gospodarki, która się w Polsce rozwija jest rynek windykacji. Niestety, finanse wielu przedsiębiorstw nie prezentują się najlepiej. A jak widzimy na miejscu jednej firmy, powstaje inna. Firmy są zadłużane, pojawiają się firmy windykacyjne. I kto wie co się jeszcze pojawi. Jakiego rodzaju usługi. Ekonomia to taka ciekawa dziedzina. Jedni mają trudności, powstają inni, którzy mają się nimi zająć. Tylko co z tego, skoro dłużnik musi się ukrywać. Istnienie takich firm to topór obosieczny. Z jednej strony pozwoli nam ściągnąć długi od nierzetelnego klienta. Albo zleceniodawcy. Z drugiej strony co jeśli dana firma ma rzeczywiście trudności finansowe? A co jeżeli to my mamy trudności finansowe? Cóż, na rynku różnie bywa. Nawet firma, która dobrze prosperuje przez parę lat, może popaść w trudności finansowe. Jak to mówią – fortuna kołem się toczy. Tak więc miejmy się na baczności.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Parę słów o branże monopolowej

Parę słów o branże monopolowej

Sklepów monopolowych nie brakuje. I nie ma się czemu dziwić. Wielu z nas spożywa alkohol i papierosy. Biznes monopolowy jest branżą raczej stabilną. Sklepy z tej branży utrzymują się nawet w biednych miejscowościach. Osobną sprawą jest fakt, że w niektórych miejscowościach dzień zaczyna się i kończy obok sklepu monopolowego. A sklep taki należy do najchętniej odwiedzanych. Również finanse właścicieli sklepów monopolowych prezentują się raczej dobrze. W każdym razie oni nie odchodzą od tej konkretnej branży. Na co dzień spożywamy różne alkohole. Od piwa, przez tanie wino, po wódkę, drogie wino na likierach skończywszy. Zależnie od stanu naszych finansów możemy sobie wybrać trunek, do wyboru do koloru. I niezależnie od tego jaka jest ekonomia w państwie, branża monopolowa dobrze prosperuje. Firma, która alkoholem stoi będzie funkcjonować na rynku przez długie lata. I choć potrzebne jest pozwolenie, które kosztuje to jednak nie brakuje takich, którzy zakładają takie właśnie firmy. Mimo tego, że w okolicy może być nieciekawie.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Biznes a bezpieczeństwo informacji

Biznes a bezpieczeństwo informacji

Jeżeli chcemy, aby nasz biznes prosperował to musimy o niego odpowiednio zadbać. Odpowiedni biznesplan, marketing, profesjonalizm i nowoczesne technologie. No właśnie – nowoczesne technologie. Przy czym chodzi tu nie tylko o dużą moc obliczeniową naszych komputerów czy też profesjonalnie wykonaną stronę internetową. To wszystko jest naturalnie ważne we współczesnym przedsiębiorstwie. Ale jest jeszcze jeden ważny czynnik – bezpieczeństwo danych, poufność. To również może mieć istotny wpływ na finanse firmy. A jeśli o tym mowa – warto przeznaczyć część dochodów na zabezpieczenia i odpowiednie przeszkolenie pracowników. Wyciek danych z naszego przedsiębiorstwa może oznaczać duże straty. Nasi konkurenci nie mogą znać naszych planów. Ekonomia zna już takie historie, kiedy dane poufne dotyczące jakiejś firmy, wypływały z niej. Aby nasza firma mogła prowadzić swoją działalność bez obaw, że konkurencja pozna nasze plany, musimy wszyscy przestrzegać procedur bezpieczeństwa. Hasło nie jest dla każdego – musi być tajne.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Praca na odległość

Praca na odległość

O tym, że we współczesnym świecie biznes nie zna barier mówić chyba nie trzeba. Coraz więcej firm ma swoje oddziały również poza swoimi państwami macierzystymi. Ale czy jest to właściwe określenie w przypadku firm globalnych? Ale mniejsza o to. Często jest tak, że usługi czy nawet praca dla jakiejś firmy świadczone są w sposób zdalny. Oznacza to, że znajdujemy się w jednej miejscowości, nasz zleceniodawca w drugiej i świadczymy usługi na jego rzecz. A finanse trafiają na nasze konto. Co więcej nasz zleceniodawca może się znajdować w innym państwie. Takich prac jest dosyć sporo. Szacuje się, że w Polsce już 5 procent zatrudnionych pracuje w taki właśnie sposób. Takie coś również przyczynia się do rozwoju technologii oraz nowych rozwiązań w dziedzinie zatrudnienia. Ekonomia na tym zyskuje. Firma, która oferuje pracę zdalną może mieć współpracowników w całym kraju. A nawet za granicą. I co najważniejsze – odbiorcy usług takiej firmy również mogą się znajdować w każdym miejscu i czasie. Ważne, aby wszyscy byli zadowoleni ze współpracy.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Wolny rynek a centralne zarządzanie

Wolny rynek a centralne zarządzanie

Jak zapewne wiemy, kiedyś w naszym państwie panował socjalizm. Był to zupełnie inny system, w którym takie coś jak prywatny biznes nie istniało. W każdym razie nie było to dobrze widziane. Istniała gospodarka centralnie sterowana. To znaczy wszystkie zakłady pracy, fabryki, kopalnie, cukrownie, sklepy oraz inne przedsiębiorstwa znajdowały się w rękach państwa. I grupa planistów decydowała o tym czego i ile będzie się produkować. Jeśli chodzi o finanse – budżet, jak i cała ekonomia były jak zamknięty strumień. Strumień ściśle kontrolowany przez państwo, zamknięty. Obecnie jest inaczej. Mamy gospodarkę wolnorynkową. Oznacza to tyle, że jeśli marzy Ci się firma to ją zakładasz. Bez problemów. Osobną sprawą jest to, że będziesz musiał ją utrzymać, że będzie ona musiała prosperować. To jest na Twojej głowie. W każdym razie masz taką możliwość. To jest ta różnica pomiędzy tymi systemami. To w jakim kierunku poprowadzimy firmę to już zależeć będzie od sytuacji na rynku i naszej fantazji. Nie ma tutaj planów odgórnych.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .
content top